طرح وکتور چیست ؟

طرح وکتور چیست ؟ تصاویر وکتور استفاده گسترده ای در صنعت چاپ و همچنین طراحی وب سایت دارند چون به کاربر این امکان را می‌دهند که تصاویری با کیفیت بالا در هر سایزی خلق کند؛ چه تصویر مورد نظر یک لوگو رنگی باشد یا یک بنر تبلیغاتی در سایز بزرگ که قرار است روی بیلبورد نمایش داده شود. تصویر وکتور می‌تواند بدون از دست دادن کیفیت به هر اندازه ای بزرگ شود در این مقاله قصد داریم پایه و اساس تصاویر وکتور را را به شما آموزش بدهیم.

«وکتور گرافیک» (Vector Graphics) که آن‌را با نام گرافیک برداری نیز می‌شناسند، به تصاویر گرافیکی کامپیوتری می‌گویند که بر اساس نقطه و بردار در صفحه تعریف می‌شوند و از طریق اتصال خط‌ها و منحنی‌ها به یکدیگر، شکل‌های مختلفی را ایجاد می‌کنند.

وکتور به افراد خلاق امکان خلق آثار با کیفیت هنری را می‌دهد که این آثار را می‌توان در هر مقیاسی بزرگ یا کوچک کرد. از این امکان در خلق آثار هنری، طراحی بنرهای تبلیغاتی و … استفاده می‌شود.

 

به راستی اهمیت کار با وکتورها در گرافیک چیست ؟

در دنیای طراحی گرافیک، وکتورها بخش اعظمی در صنعت چاپ و طراحی را به خود اختصاص می‌دهند. به طور مثال، همواره لوگوها باید فرمتی به صورت وکتور داشته باشند زیرا خطوط و منحنی‌هایی که در لوگوها وجود دارند، باید به هنگام چاپ در اندازه‌های مختلف، شکل مناسب خود را حفظ کنند. به همین دلیل است که می‌توانید لوگو خود را بر روی تابلوهای تبلیغاتی بزرگ قرار دهید یا اینکه آن‌را بر روی خودکار کوچکی چاپ کنید.

علاوه بر این، آیکون‌ها نیز بهتر است فرمتی به صورت وکتور داشته باشند. وکتورها می‌توانند سبب سادگی و سرعت در انجام پروژه‌های طراحی شوند. با استفاده از وکتورها، طراحان در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنند که این امر، صرفه‌جویی در هزینه را نیز به همراه دارد و در عین حال، نتایجی با کیفیت بالا بدست می‌دهد.

اگر نرم‌افزار مربوط به وکتورها را در اختیار نداشته باشید، بهره‌گیری از آن‌ها امکان‌پذیر نیست. فایل‌های حاوی وکتور به طور معمول با پسوندهای «.eps» یا «.ai» نگهداری می‌شوند. از این‌رو، در صورتیکه به چنین فایل‌هایی دسترسی داشتید، حتی بعد از اتمام پروژه خود، آن‌ها را حذف نکنید زیرا همواره برای طراحی به این فایل‌ها نیاز پیدا می‌کنید. در تصویر زیر، به طور خلاصه، نقاط قوت وکتور بیان شده است.

 

 

 

منابع:  سایت فرادرس – سایت لوگونومی